Erkel Ferenc Tagintézmény pályázatok

„HATÁRTALANUL!” tanulmányi kirándulás

2019. május 16-19.

Erkeles diákok a Mezőség és Székelyföld kincseinek nyomában

Iskolánk immár sokadik alkalommal pályázott sikeresen, és teljesítette a Határtalanul program által meghirdetett tanulmányi kirándulás feltételeit.

Így május végén (2019. május 16-19.) csodálatos négy napot tölthettünk a Partiumban és Erdélyben.

A 7. osztályos diákok (51fő) idegenvezető és 6 kísérő pedagógus irányításával fedezték fel az eddig ismeretlen tájegységeket.

Célunk az volt, hogy a mezőségi testvértelepülésünk, Magyardécse diákjaival kapcsolatot alakítsanak ki az újfehértói gyerekek.

Megismerjék a Mezőség valamint Székelyföld néhány jelentős történelmi emlékét, népművészetét, jeles szülötteit.

Betekintést nyerjenek az itt élő emberek mindennapi életébe.

Újfehértó városának 1992 óta testvértelepülése Magyardécse, mely a szórvány magyar Mezőség egyik színmagyar falucskája.

A cseresznyetermesztésről híres kicsiny falu valóságos gyöngyszem a Mezőségben,

hiszen színmagyar településként ez a református közösség heroikus küzdelmet folytat a megmaradásért,

az alig 130 diákkal működő iskola pedig a fennmaradásáért.

A helyi iskola igazgatónője hangsúlyozta, hogy nagyon büszkék az elért eredményeikre, és igyekszenek a mezőségi kultúra,

ha kicsiny morzsáit is, de mindenképpen megőrizni az utókornak.

A székelyföldi látogatás pedig a kirándulás másik fénypontja volt.

A láthattuk a festői szépségű Gyilkos-tó és Békás –szoros természeti csodáit,

a katolikus székelység vallási központját Csíksomlyóban, Babba Mária megjelenésének kultikus helyét a híres nyeregben.

Természetesen mindezek mellett távol a trianoni határtól a magyar szó csodás összetartó erejét tapasztalhattuk meg minden nap.

A globalizáció az élet minden területén érezteti a hatását, tehát egyre fontosabb,

hogy a tinédzser nemzedékben helyes kép alakuljon ki a világról, az értékrendekről.

Hazaszeretetre nevelés, a nemzeti összetartozás élményének erősítése, a magyarságtudat elmélyítése,

a tolerancia erősítése más népek, közösségek és kultúrák iránt, hagyományápolás;

mindezen értékeket erősítettük a diákjainkban a négy nap alatt, valamint a kirándulást megelőző és követő foglalkozások során.