Vasvári Pál Tagintézmény pályázatok

Vasváris diákok erdélyi kirándulása a Határtalanul program keretén belül

Az Újfehértói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Vasvári Pál Tagintézménye sikeresen pályázott a HAT-18-01-1042 Határtalanul programban. Így 41 hetedikes tanuló és 5 fő pedagógus utazhatott Erdélybe.

Az elnyert pályázati összeg fedezte az utazást, szállás, étkezés és belépők teljes költségét. A kirándulás 4 nap 3 éjszakát ölelt fel, melynek során a Keleti-Kárpátokig eljuthattunk. Megismerkedtünk Székelyföld és a Mezőség csodálatos világával.

A színes programsorozat első napja a határt átlépve Szatmárnémetiben kezdődött, ahol a Római Katolikus Székesegyházat és a Vécsey Palotát tekinthettük meg. A látnivalókat az idegenvezető és a gyerekek előzetesen elkészült kiselőadása tette még szebbé, izgalmasabbá. A következő megállónk testvértelepülésünk, Magyardécse volt. Az ottani iskolában találkozhattunk a décsei gyerekekkel, akikkel közös programot szervezve töltöttük el a délutánt. Táncházat szerveztünk, ismert magyar prózaírók humoros írásait adtuk elő, majd a fiúk megmérettethették focitudásukat. A falu kis református templománál megkoszorúztuk az első világháborús emlékművet, a Székely huszár szobrát és elénekeltük a magyar és a székely himnuszt. Fájó szívvel, de búcsút kellett intenünk a magyarlakta kis településnek, ahonnan felejthetetlen élményekkel, emlékekkel folytattuk utunkat Szamosújvárra. Itt koszorút helyeztünk el a híres betyár Rózsa Sándor sírjánál, akinek életéről Móricz Zsigmond több regényt is írt.

Az utazás fáradalmait Széken a Sóvirág panzióban pihenhettük ki. Itt finom, meleg vacsorával, kényelmes szállással vártak bennünket.

A második nap reggel, a meleg villásreggeli elfogyasztása után, Válaszútra indultunk, ahol a nemrég meghalt Kallós Zoltán gyűjteményét tekinthettük meg a népművészeti központban. A múzeummal szemben a Vass Albert által is lakott Bánffy család kastélyában gyönyörködhettünk. Ezt követően egykori régi nagy városukba, Kolozsvárra igyekeztünk. Megcsodáltuk a gótikus stílusú Szent Mihály templomot, és az igazságos Mátyás király híres lovasszobrát. Felemelő élmény volt látni a házat, ahol Mátyás király született. A városnézés a Sapiencia Tudományegyetem, Bocskai szülőháza, az Óvár és a Házsongárdi temető megtekintésével folytatódott, ahol történelmünk és irodalmunk itt nyugvó nagy alakjaira emlékeztünk. Koszorút helyeztük el Apáczai Csere János, Dsida Jenő és Koós Károly sírjánál.

A túra után egy hosszabb utazás következett, a középkori Segesvárt nézhettük meg. A gyerekek „ nagy örömére” felmentünk a 175 lépcsőből álló várhegyre, és bejártuk az Óvárat is.

A második nap még itt sem ért véget, hiszen a Fehéregyházi Petőfi Sándor Múzeumhoz indultunk, ahol az írások szerint az 1848-as hősünk halálát lelte. Innen Korond felé vettük az utunkat, ahol a gyerekek érdeklődéssel nézték a szebbnél szebb kézműves termékeket és a kirakodó vásárt. A hosszú nap után jöhetett a várva várt pihenés, amit a Székelyudvarhelyi Református Kollégium nyújtott. A meleg vacsora után a fiúk fociztak, a lányok társasjátékoztak, beszélgettek.

A harmadik napot Farkaslakán kezdtük, ahol Tamási Áron sírját koszorúztuk meg, majd Székelykeresztúron a Gyárfás Kúriát, Szejkén Orbán Balázs sírját tekintettük meg.

Nagy csodálkozást keltett Homoródfürdőn a szénsavas víz-borvíz, amely a földből tör fel. Miután kedvünkre tele ittuk magunkat, Máréfalvára mentünk, ahol csodálatos székelykapuk között sétálhattunk.

A nap fénypontja mégis a híres zarándokhely, Csíksomlyó volt. Itt a pünkösdi búcsú és a pápa látogatása előtt csodálhattuk meg ezt a szent helyet. Láthattuk a két hegy közötti „nyereg” részt is, ahol a hagyomány szerint napkeltekor időnként megjelenik Szűz Mária, ahogy ott nevezik, Babba Mária, a napba öltözött asszony.

Utunk következő állomásán átkeltünk Tolvajtetőn, a Békás-szoros meredek sziklafalai között sétáltunk, gyönyörködtünk a fölénk nyúló hatalmas sziklákban.

Megismerhettük a Gyilkos-tó legendáját, megfigyelhettük növény - és állatvilágát. A kissé elfáradt, elcsigázott, de nagy élményekkel gazdagodott csapat az estét ismét Székelyudvarhelyen töltötte.

Az utolsó negyedik nap kissé szomorúan indultunk hazafelé. Gyorsan eltelt ez a pár nap.

Utunk Parajdra, a sóbányába vezetett. A gyerekek megismerték a bánya történetét, titkait, kipróbálták a játszóteret, kalandparkot.

Utolsó állomásunk Körösfő volt. Itt Vasvári Pál kopjafájánál helyeztünk el koszorút, majd a kirakodó vásárban sétáltunk, még mindenkinek lehetősége nyílt ajándékok vásárlására.

Kissé nehezen, fájó szívvel indultunk haza Újfehértóra. Sok-sok ismerettel, szebbnél szebb élményekkel gazdagodtunk.